skip to Main Content
  حمایت

طرح توسعه جامعه محلی

طرح توسعه جامعه محلی

پایداری اجتماعی یکی از مهمترین ابعاد توسعه پایدار است که در کنار سایر ابعاد آن همچون پایداری زیست محیطی و اکولوژیکی می­‌تواند توسعه همه‌­جانبه­‌ای را منجر شود. پایداری اجتماعی رابطه بسیار نزدیکی با مساله مشارکت­‌پذیری و عدالت اجتماعی دارد که در برنامه­‌های توسعه، توسعه جماعت­‌محور نامیده می‌­شود. در بنیاد توسعه کارآفرینی طرح توسعه جامعه به عنوان طرح اصلی سازمان و با تاکید بر توان‌افزایی اجتماعی-اقتصادی زنان محلی و بومی در استان سیستان بلوچستان انجام می‌شود.

در طرح توسعه جامعه محلی با نگاه به توانایی­‌های جامعه محلی و نگاه درونی به فرایند بهبود وضعیت محلی، از مشارکت خود مردم محلات برای حل معضلات محله بهره برده می‌­شود و با راهکارهایی نظیر شکل­‌گیری گروه­‌های خودیار، ایجاد کسب‌وکارهای خرد جمعی، و در نهایت ایجاد سازمان­‌های مردمی محلی پیش می‌­رود. بنیاد همچنین بعد از ایجاد نهاد محلی به نقش تسهیلگری خود در پایدارسازی و توسعه این نهادهای مستقل کمک می‌کند.

این طرح از سال ۱۳۹۰ توسط بنیاد با رویکرد توسعه جماعت‌محور در مناطق حاشیه‌ای استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است. گام‌های ابتدایی با تشکیل گروه‌های خودیار زنان و تشکیل صندوق‌های پس‌انداز خرد برداشته می‌شود. سپس با اتکا به ظرفیت‌های بومی از یک سو، و انگیزه و توانایی زنان محلی از سویی دیگر کسب‌وکار گروهی شکل می‌گیرد. آموزش مهارت‌های اجتماعی و حرفه‌ای به جامعه هدف به توسعه ظرفیت فردی و اجتماعی افراد انجامیده و در نهایت این افراد کیفیت زندگی خود و اجتماع‌شان را بهبود می‌بخشند. ایجاد نهادهای محلی با محوریت زنان بومی از اهداف اصلی طرح توسعه جامعه محلی است که خانه هدی زاهدان نمونه موفق آن است. این طرح از سال ۱۳۹۰ در محله شیرآباد شهر زاهدان، از ۱۳۹۶ در محله کمب چابهار، و از سال ۱۴۰۱ در شهرهای زابل، زهک و نیمروز بخش سیستان این استان در دست اجراست.

 

 

شرح پروژه

 •   توسعه مهارت، قابلیت و در نتیجه آن دارایی­‌های جامعه محلی
 •   مشارکت جامعه محلی در توسعه منطقه
 •   افزایش توان مذاکره جامعه محلی در راستای توسعه جامعه محلی
 •   نفوذ و اثرگذاری جامعه محلی در برنامه­‌های توسعه­‌ای
 •   افزایش سطح کیفی جامعه محلی
 •   نهادینه‌سازی مشارکت محلی در قالب سازمان­‌های غیردولتی محلی NGO&CBO

اهداف

رویکرد اصلی پروژه «ایجاد گروه‌های خودیار» که زیر چتر طرح توسعه جامعه محلی اجرا می‌شود، ایجاد تا توسعه کسب‌وکارهای جمعی زنان از راه ایجاد صندوق‌های خرد محلی با درگیر کردن کلیه ذینفعان جامعه محلی است. اهداف این پروژه به شرح زیر است:

 • شکل‌گیری کسب‌وکار کوچک و کمک به معیشت پایدار اعضا گروه‌های خودیار با تاکید بر مزیت بومی منطقه (سوزن‌دوزی، سیاه‌دوزی، گردشگری و …)
 • شکل‌گیری صندوق‌های اعتبار خرد
 • نهادینه شدن گروه‌های خودیار در قالب سازمان غیردولتی محلی
 • توسعه بازار محلی و فرامحلی
 • بیمه اجتماعی گروه‌ها

بنیاد از تابستان ۱۴۰۱ با این پروژه وارد زابل شده است و توانسته با کمک و آموزش تسهیلگران بومی ۴ گروه خودیار با ۸۰ عضو زنان، ۴ صندوق پس‌انداز خرد برای هر گروه ایجاد کند.

هزینه رفت‌وآمد نیروهای تسهیلگر، آموزش، و مشاوره بنیاد به سیستان‌وبلوچستان توسط موسسه خیریه سیمرغ به عنوان حامی و همکار پروژه تامین می‌شود.

ایجاد گروه‌های خودیار

خانه‌های هدی (زیر نظر انجمن امید زنان حاشیه‌نشین) فضاهایی امن و مولد برای توان‌افزایی اقتصادی‌اجتماعی زنان، کودکان و نوجوانان حاشیه‌نشین سیستان و بلوچستان هستند. این خانه‌ها به عنوان نهادهای اجتماع‌محور محلی فعالیت می‌کنند و توسط زنان محلی و برای جامعه محلی، اداره می‌شوند.

اعضای خانه هدی زنانی هستند که از راه توسعه خلاقانه هنر و محصولات سوزن‌دوزی به عنوان یک کسب‌وکار جمعی و محلی به استقلال خود و خانواده کمک می‌کنند. خانه‌های هدی همچنین پایگاه‌های آموزش، بهداشت، خدمت‌رسانی اجتماعی و توسعه فردی-اجتماعی کودکان و نوجوانان محلات حاشیه‌نشین در سیستان و بلوچستان هستند. تمامی خانه‌های هدی در ارتباط با یکدیگر بوده و انجمن امید زنان حاشیه‌نشین (خانه هدی سابق) در مدیریت و توسعه آن‌ها نقش ایفا می‌کند.

در خانه‌های هدی امید خلق می‌شود و معیشت پایدار شکل می‌گیرد.

شکل‌گیری

اولین خانه هدی در سال ۱۳۹۰ و با مشارکت ۶۰ زن سوزن‌دوز محلی تشکیل شد. بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان که یک سازمان غیرانتفاعی فعال در سطح ملی است در ایجاد خانه هدی نقش تسهیلگری داشته‌است.

در سال ۱۳۹۳ با حمایت معتمدین محلی، زنان محلی توانستند مکانی را در شیرآباد، بزرگترین محله حاشیه‌نشین زاهدان، برای توسعه کسب‌وکار گروهی‌شان اجاره کنند. با گسترش خدمات آموزشی، مهارتی و فنی‌ و حرفه‌ای بالاخره در سال ۱۳۹۵ خانه هدی به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد در استانداری سیستان و بلوچستان به ثبت رسید. امروز خانه هدی با نام رسمی انجمن امید زنان حاشیه‌نشین فعالیت می‌کند.

 توسعه نهادهای محلی و کسب‌وکارهای محلی

خانه‌های هدی در زاهدان به محلات شیرآباد، همت‌آباد، دایی‌آباد، پشت گاراژها و محله کمب چابهار و شهر نگور در دشتیاری توسعه یافته‌اند. هیات مدیره و تمامی اعضای خانه هدی زنان محلی هستند. هر خانه هدی، نهادی مستقل است که از شکل‌گیری گروه‌های خودیار زنان توسط تسهیلگران و سپس ایجاد صندوق‌های پس‌انداز خرد محلی آغاز می‌شوند. با پایدار شدن فعالیت اقتصادی (سوزن‌دهی، حصیربافی، و …) و پایداری گروه‌ها، کم‌کم نهاد مستقل شکل گرفته و در ارتباط با دیگر خانه‌های هدی به توانمندی و توسعه دست پیدا می‌کند.

بیش از ۵۰۰ زن، و ۲۰۵ کودک و نوجوانان از خدمات مختلف خانه هدی بهره می‌برند.

یادگیری و تقویت مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی

برگزاری دوره‌های یادگیری فنی و حرفه‌ای

تولید دست‌سازها و محصولات سوزن‌دوزی

توسعه بازار و کسب‌وکار محصولات صنایع دستی

حمایت‌های اجتماعی، بهداشتی و معیشتی با رویکرد محله‌محور

فعالیت در بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی

 

فعالیت در حوزه کودکان و نوجوانان

نهادسازی میان کودکان و نوجوانان خانه‌های هدی (با نام گروه نگین)

کمک به توسعه مهارت‌های فردی و اجتماعی

برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی با رویکرد تفکر خلاقانه

برگزاری برنامه‌های تابستانی و اوقات فراغت

کمک به گذراندن دوره‌های استاد-شاگردی با هدف کسب حرفه

شناسایی استعدادها و حمایت از آنها

خانه هدی کجاست؟

یکی از مسائل اصلی مورد توجه بنیاد این بوده است که مسیر اقدامات توسعه جامعه محلی در روند بلندمدت و در قالب طرح توسعه خانه هدی دیده شود تا ضمن بهبود مستمر فرایندها، بتوان به توسعه و تکثیر این الگو پرداخت.

اقدامات مشترک میان بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان و اعضای جامعه محلی در بیش از یک دهه فعالیت در زمینه توسعه جامعه محلی منتج به دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای شده‌است. مجموع شواهد، حاکی از موفقیت چشمگیر این اقدامات تاکنون بوده‌است. ذی‌نفعان کلیدی بر رشد قابل ملاحظه اعضای خانه هدی در فرآیندهای توان‌افزایی اذعان دارند؛ ابراز و احساس رضایتمندی خود اعضا و حتی فرزندان و دیگر بستگان این افراد نیز موید دیگری برای این موفقیت از ابتدا تاکنون است. اما یکی از مسائل اصلی مدنظر اعضای بنیاد، این بوده که بتوان مسیر اقدامات را در روند بلندمدت و در قالب طرح توسعه خانه هدی در آینده نیز پیش برد تا ضمن بهبود مستمر فرایندها و توسعه خانه‌های هدی موجود، امکان تکثیر این الگو در سایر شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان و همچنین سایر استان‌ها فراهم شود. به همین منظور پروژه‌ای تحت عنوان پروژه توسعه خانه‌های هدی موجود تهیه و تنظیم و در حال حاضر در حال اجرا است.

توسعه خانه‌های هدی

دستاوردهای طرح