skip to Main Content
  حمایت

کتاب‌ها، طرح‌های مطالعاتی و دفترچه‌های آموزشی

مشق توانمندی؛ ویژه‌نامه داخلی بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان

بنیاد توسعه‌ کارآفرینی زنان و جوانان، در ادامه‌ فعالیت‌های هفده‌ساله‌ خود، تلاش کرد در سال ۱۴۰۱، اهداف زیر را در قالب برگزاری سلسله نشست‌هایی تخصصی، محقق کند: آشنایی بیشتر و عمیق‌تر با ادبیات حوزه‌های توسعه، توسعه جوامع محلی، توان‌افزایی و تسهیلگری معیشت پایدار، به روز شدن دانش بنیاد در زمینه توسعه جامعه‌ محلی و پیوند میان مبانی نظری و انباشت تجربه‌های میدانی جهت اجرای بهتر در میدان و مداخله‌ محلی. در کنار این اهداف کلی، این سلسله نشست‌ها به عنوان بستری جهت هم‌افزایی و انتقال تجربه در حوزه توسعه‌ جامعه‌ محلی در میان علاقمندان و فعالان این حوزه‌ها، مقدمه‌ای جهت تشکیل گروه‌های تخصصی متشکل از مشاورین حوزه‌های توسعه جامعه‌ی محلی جهت غنا بخشیدن و به روزرسانی طرح‌های توسعه جامعه محلی بنیاد و همچنین تولید محتوای تحلیلی در حوزه توسعه جامعه محلی در نظر گرفته شد. ویژه‌نامه حاضر به گزارش این نشست‌ها اختصاص دارد.

مشق توانمندی؛ ویژه‌نامه داخلی بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان

تابستان ۱۴۰۲

واحد توسعه و پژوهش

با گفتارهایی از: کمال اطهاری، رضا امیدی، کریستابل پی‌جی، زهرا رهایی، محمد تقی شریعتی، فیروزه صابر، حسن طایی، پویا علاءالدینی و احمد میدری

 

این ویژه‌نامه را از اینجا دانلود کنید. 

مجموعه ویدئوهای «توسعه جامعه محلی»

بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان در راستای ماموریت ترویجی خود مجموعه‌ای از ویدئوهای مربوط به مفاهیم کلیدی کارِ بنیاد از توسعه جامعه محلی گرفته تا توان‌افزایی، تسهیلگری، و … را انتخاب، ترجمه و منتشر کرده است.

این ویدئوها را از اینجا ببینید. 

آموزش مهارت‌های پایه - تشکیل گروه‌های کارآفرین و آموزش بانک‌پذیری

۱۳۸۸ و ۱۳۸۹

دو «طرح آموزش مهارت‌های پایه» و «تشکیل گروه‌های کارآفرین و آموزش بانکپذیری» از مجموعه طرح‌های توانمندسازی بانک جهانی بود که به کارفرمایی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری وزارت مسکن توسط خانه پژوهش نواندیش در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ در مناطق حاشیه‌نشین زاهدان (۸ محله حاشیه نشین شیرآباد- کریم آباد- بابائیان- مرادقلی- کارخانه نمک- صنعتگران- پشت گاراژها و پشت فرودگاه) اجرا شد و طرح توسعه جامعه محلی بنیاد توسعه کارآفرینی از سال ۱۳۹۰ و در ادامه این طرح‌ها در شیرآباد آغاز شد.

هردو طرح را می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید.

طرح آموزش مهارت‌های پایه
شکیل گروه‌های کارآفرین و آموزش بانکپذیری

Women, Entrepreneurship, and Economic Empowerment
A Comparative Study on Women Entrepreneurship in Iran and Japan

تهیه شده توسط:
بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان
The Sasakawa Peace Foundation(SPF)

 ۱۳۹۹

پروژه مطالعاتی «بررسی چالش‌های زنان کارآفرین و راهکار‌‌های برون‌رفت از آن»، یکی از فعالیت­‌های پژوهشی بنیاد است که در ذیل فعالیت‌های بین المللی تعریف شده و تا کنون در چند فاز ادامه پیدا کرده است. این پژوهش که به صورت مطالعه تطبیقی اوضاع کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن تعریف شد، با همکاری دو سازمان مردم‌نهاد بنیاد توسعه کارآفرینی و بنیاد صلح ساساکاوای ژاپن به انجام رسیده است. این همکاری در پی تفاهم ‌نامه مشترکی که میان معاونت زنان و خانواده ریاست­ جمهوری با بنیاد ساساکاوای ژاپن در سال ۱۳۹۶ منعقد شده تعریف شد و از ایران بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان با همکاری انجمن ملی زنان کارآفرین این پژوهش مطالعاتی را به انجام رساند.

در این پژوهش که در انجام آن ۱۲۰ زن کارآفرین ایرانی از طریق برگزاری فوکس گروه و تکمیل پرسشنامه مشارکت کردند، ابتدا به بررسی وضعیت کلی اشتغال زنان و کارآفرینی زنان پرداخته شده، سپس چالش ها و راهکارهای برون رفت از این چالش‌ها به بحث گذاشته شده است. در گام بعدی این پژوهش، به حمایت‌های موجود برای زنان کارآفرین و صاحب کسب‌وکار از سوی نهادهای عمومی و خصوصی و نهادهای دولتی اشاره شده است. و در انتها و بعنوان مهم‌ترین بخش از این مطالعه، پیشنهادات کلان در سطح سیاست­گذاری به منظور بهبود و توسعه وضعیت کارافرینی زنان در سه دسته بندی: سیاست‌های حمایتی، ترویجی و زیرساختی آورده شده است. نتایج این پژوهش­ در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در یک نشست بین‌­المللی با موضوع «سیاست­‌گذاری کلان در حوزه توانمندسازی اقتصادی زنان» در ایران و در محل کتابخانه ملی ارائه شد. همچنین این پژوهش در سال ۱۳۹۹ توسط بنیاد ساساکاوا به صورت کتاب منتشر شد. نسخه فارسی این کتاب نیز توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به تعداد محدود به چاپ رسیده است.

امید است این مطالعه، قدمی برای توسعه شرایط زنان کارآفرین و صاحب کسب و کار برداشته و افق‌های جدیدی را به روی ایجاد و توسعه فرصت‌های حرفه‌ای زنان بگشاید.

اینجا درباره این کتاب در وبسایت بنیاد ساساکاوا بخوانید.

می‌توانید فایل را از لینک زیر دانلود کنید.

Women_Entrepreneurship_and_Economic_Empowerment

بررسی وضعیت زنان کارآفرین در ایران و پیشنهادات برای توسعه آن

تهیه شده توسط:
بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان
انجمن ملی زنان کارآفرین

پاییز و زمستان ۱۳۹۶

این گزارش، بخشی از یک تحقیق مشترک گسترده‌تر در خصوص وضعیت کارآفرینی زنان در ایران و ژاپن و با هدف معرفی پیشنهادات کلان در سطح سیاستگزاری به منظور بهبود و توسعه وضعیت کارافرینی زنان در این دو کشور است. گزارش حاضر در شش بخش تهیه شده است. در بخش بعدی وضعیت اشتغال و کارآفرینی زنان در ایران به طور اجمالی بررسی شده است. بر اساس یافته‌های این بخش، ۴۹ %از جمعیت کل کشور را زنان تشکیل می‌دهند و ۶۵ %از این زنان در سن مفید اشتغال -۲۰ الی ۶۰ سال- قرار دارند، حال آنکه تنها ۳٫۱۶ % از جمعیت زنان ۱۵ ساله و بیشتر مشارکت اقتصادی دارند. بیش از ۸۰ %از زنان جویای کار نبوده و از این میان باالی ۶۰ %خانه‌دار هستند. از طرفی با نگاه به وضعیت تحصیل زنان نزدیک به ۶۰ %از ورودی‌های دانشگاه در مقطع کارشناسی و بیش از ۴۰ %از ورودیان دانشگاه در دیگر مقاطع تحصیلی را زنان تشکیل می‌دهند. ترویج خوداشتغالی و کارآفرینی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش مشارکت اقتصادی زنان است.

فایل را از لینک زیر دانلود کنید. 

بررسی وضعیت زنان کارآفرین ایران و پیشنهادات برای توسعه آن

عوامل قانونی موثردرایجاد و توسعه کارآفرینی و اشتغال زنان در ایران

تهیه شده توسط:
بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان
زهرا عمرانی
فاطمه عزیزی
زهرا رجبی
مرضیه محمودی
با تشکر از
کارگروه اشتغال و کارآفرینی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری
دفتر مشاوره حقوقی قیدی

پاییز و زمستان ۱۳۹۵

پژوهش حاضر در سه بخش تهیه شده‌است. در بخش اول که به روش کتابخانه‌ای تهیه شده‌است، تلاش شده تا با بررسی قوانین و مقررات مرتبط با زنان، تصویری جامع از عوامل قانونی موثر در ایجاد و توسعه کسب وکار و کارآفرینی زنان ارائه شود. بدین منظور ۲۷ قانون، از جمله قانون اساسی و قوانین عادی داخلی شامل قانون مدنی، قانون کار، قانون تامین اجتماعی، قانون حمایت از خانواده، سیاست‌های اشتغال زنان در جمهوری اسالمی ایران و … بررسی شده و از این میان ۵۵ ماده، بند و تبصره مرتبط با زنان که به نحوی تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر کسب و کار زنان دارند، استخراج شده‌است.

بخش دوم پژوهش، ترجمه پرسشنامه مربوط به گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۶ به نام «زنان، کسب و کار و قانون» است. این پرسشنامه حاوی ۱۴۷ سئوال در ۷ بخش است ، تحت عناوین دسترسی به نهادها، استفاده از دارایی‌ها، قوانین اشتغال، مشوق برای اشتغال، ایجاد اعتبار، مراجعه به دادگاه و حمایت در برابر خشونت. در سال ۱۳۹۴ پرسشنامه توسط ۱۷۳ کشور پرشده‌است که ایران رتبه ۱۷۱ را آورده‌است.

در بخش سوم این پژوهش، قسمت الف پاسخ‌های داده شده به پرسشنامه با قوانین تطبیق داده شده و اختلافات مشخص شده‌است. بر این اساس ۳۳ مورد اختلاف دیده شد، که ۹ مورد آن بسیار اساسی، ۱۶ مورد جزئی و ۸ مورد دارای ابهام است در موارد ابهام با تفسیر قانون ممکن است پاسخ تغییر کند. در قسمت ب از بخش سوم گزارش وضعیت ایران با سه کشور کانادا، ترکیه و تونس مقایسه شده‌است. کانادا به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در حوزه اشتغال و کارآفرینی زنان، ترکیه به عنوان کشور مسلمان و همسایه ایران و تونس به عنوان کشور مسلمان پیش رو در حقوق زنان انتخاب شده‌اند. نتایج مقایسه نشان می‌دهد، حتی در صورت تصحیح سوالات مغایر با قانون اساسی و ترفیع نسبی ایران، همچنان فاصله ایران از نظر قوانین حمایتی در حوزه اشتغال و کسب و کار زنان با سه کشور مورد بررسی بسیار قابل تامل است.

در گام آخر برای بررسی موانع و محدودیتهای موجود برای کسب و کار و کارآفرینی زنان، نشستی با حضور ۱۶ زن کار آفرین برگزارشد که نتایج آن در پژوهش آمده است.

می‌توانید فایل مربوط به پژوهش را از لینک زیر دانلود کنید.

عوامل قانونی موثر در ایجاد و توسعه کارآفرینی و اشتغال زنان در ایران